www.ele.hu
  • Börze kínálat
  • Áramkörmodul
  • Technológia
  • Gép-Ész
  • Szaki-baki
  • Foto Sarok

Főmenü

Felhasználói Menü

Alkatrészek:

Alkatrészek
Nyomtatottáramkör
Müszerek

Vásárlókosár

A kosara üres
Impresszum: Szerkeszti ELEHU! site-gazda GERCO Elektronika szerviz
G002-Gépész mûszerek
Gép-Ész
Írta: elight   
2008. április 14. hétfő, 10:19

Gépész mûszerek az elektronikában:

 

A mérés jelentõsége az elektronikában már a kezdetek óta jelentõs.
Mivel az áram nem közvetlenül látható, minõségét és mennyiségét
csak hatásukkal tudjuk felfedni. Gyakran járok olyan mûhelyekben,
ahol meglepõdve tapasztalom, hogy a legújabb és legdrágább
mûszerekkel felszereltek az elektronika területén. Ugyanakkor
a mechanikai munkákhoz jó ha van egy vonalzó, egy hagyományos
tolómérõ, nagy ritkán egy derékszög és a többi már saccra megy.
Az eredmény is sokszor olyan saccolt , szemmel láthatók a pontatlanságok.
Mert ugye a gépészetnek és finommechanikának is megvannak a maguk
mûszerei. Ismerjük meg és használjuk ezeket is. Sokkal könnyebb lesz egy
tökéletes konstrukció megvalósítása.

A Tolómérõ:

Talán ez a közismertebb ezért ezzel kezdem. 

Ahol a vonalzó pontossága véget ér , ott kezdõdik a tolómérõ használata, Már egy egyszerû egyetemes tolómérõvel is pontosabban lehet ellenõrizni a méreteket mint vonalzóval. A tolómérõ egy álló fejes vonalzó és egy csúszó mérõpofa összeépítésébõl születhetett. Elõször a faiparban a fák köbözéséhez használhattak ilyen szerkezeteket. Ahogy a gépipar egyre jobban fejlõdött ezek a mérõeszközök kék fémbõl és egyre nagyobb pontossággal készültek. Az egyetemes tolómérõ fix és mozgó pofával is készül. A mozgó pofás kevésbé ismert, nem azonos, párhuzamos ( szint eltolt ) felületek közötti távolság mérésére is használható.

A képen láthatók a mérõpofák tipikus helyzetei különféle helyzetekben. Az egyetemes tolómérõ két skálát is tartalmazhat. Az egyik mm-ben a másik coll egységben használható. Általában 120 – 1000mm közötti méretben kapható. A skálák alatt egy 0 – 9 tartó segédskála található. Ezen olvashatók le a tizedek. A segédskála 0 jeléhez tartozó vonalat kell nézni a fõskálán. Ha egybe esik a fõskála vonalával akkor kerek mm a mért érték, és le kell olvasni hogy hányadik vonásról van szó.

Ha a 0 segédvonal közé esik két fõvonásnak akkor a bal oldalit kell venni az egész számnak és az alsó skálán kell keresni egy vonalat amely legjobban egybe esik a fõskála valamelyik vonalával. A képen például a 40 segédvonal. A sárga jeleken jól látható tipikus helyzetek : bal oldalon elé esik a fõvonal , középen stimmel, jobb oldalon mögé esik a fõvonal. Az egészek és tizedek összeadásakor kijön a mért érték. Ez hibátlan tolómérõnél és tiszta felületek esetén a pofák vagy a csúcsok közötti távolságot jelenti.
Bizonyos esetekben ( pl. tengelyek , csapágyak illesztésekor ) már kevés az egytized miliméter pontosság. Ennél pontosabb értékeket is jó lenne mérni, de egyetemes tolómérõvel már csak saccolható egy pontossági határon túl az érték. Ilyenkor jó szolgálatot tehet ha van kéznél egy órás tolómérõ.

Itt kis precíziós fogaskerék áttétel egy nagyobb méretû körskálára vetíti a tizedeket. Az egész számokat pedig egy mechanikus számláló alakítja számjegyekké. Sokkal könnyebben leolvashatók az értékek. Csak össze kell adni a két számot és rendelkezésre áll a méret.
A digitális tolómérõnél egy skálára egyesítették a leolvasást , és megnövelték a pontosságot. A legegyszerûbb típusa is egy század pontossággal jelzi ki a méretet. Ez nem jelenti feltétlenül azt hogy ilyen pontos. Lehet +- 1 digit leolvasási hiba és a mérõmûnek is lehet pontatlansága és hõmérséklet függése. Összességében azért ötszázad milliméter pontosságig megbízhatóbban mûködik. Egyetlen hátránya hogy általában pont akkor fogy ki az elem amikor a legjobban kellene. Ezért mindig tartsunk tartalék elemet a dobozában. Egyes típusokat elláttak MIB illesztéssel . Sorozat méréseknél, válogatásoknál egy illesztõ kábelen keresztül számítógépes programba ( exel táblába ) vihetõk az eredmények.

Mikrométer:

Egy ritkábban használt de sokkal pontosabb mûszer . Legtöbbször az elektronikában a huzalok átmérõjének meghatározásához használt kézi mûszer. Egy precíz menetes orsó elfordulását olvassuk le a skálán. Segítségével egy ezred pontossággal határozhatók meg távolságok

Mérõóra:

A mikrométernél sokkal univerzálisabban használható, kis távolság különbségek mérése lehetséges a segítségével . Nem igazán az elektronikában elterjedt , inkább a gépészetben használják. Pedig sokoldalú és viszonylag olcsó mérõeszköz. Alapvetõen egy referencia hossztól való eltérés mérhetõ. Ez a hossz lehet viszonylag nagy is.

 

A mûködése hasonló az órás mikrométeréhez. Egy rúd elmozdulását vetíti ki körpályára. A mérõóra másik jelentõs alap alkalmazása, forgó tengelyek mérethibáinak és ütésének megállapítása.

Különféle állványokkal használható, számtalan helyzetben akár ezred pontosan mérhetünk segítségükkel.

Szögmérõ:

 

Legáltalánosabban ismert szögmérõ az acél derékszög. Ez a lemezmunkához az elektromos mûhelyekben is ismert és elterjedten használt mérõeszköz. Hátránya hogy meghatározott szögeket tudunk mérni segítségével. A többi általában jó ha szerkesztéssel , de esetenként inkább az arányérzékünkre bízva realizálódik. Pedig van egy keveset használt már már elfeledett másik szögmérõ is.

 

Segítségével tizedfok pontosan illeszthetõk élek, felületek. Itt is órás mérõmû segíti a leolvasást , és hasonlóan az órás tolóméterhez a két érték az egész és a tizedek összeadásából kerekedik ki a mért érték.

A szögmérõ nullázását összeszerelés után ellenõrizzük sík felületen. Ha hibás az érték a csavarokkal hézagolással meg kell szüntetni.

A rajzon látható különleges mérési helyzeteket a második mérõtüske felszerelésével tudjuk megvalósítani.

Hézagmérõ:

A különleges de azért jó szolgálatot tevõ mérõk sorát a hézagmérõvel kezdem. Ezt az autó gyújtási hézag beállításnál használt kis segédeszközt elektronikai szereléseknél is eredményesen használhatjuk hézagok kis távolságok ellenõrzésére, holtjátékok beállítására. Csapágyak szerelésénél és légrések beállításánál is hasznos lehet.

Menetfésû:

Príma kis segédeszköz annak megállapítására , hogy egy csavart, egy anyát pótolni tudjunk. Segítségével a csavarok menetemelkedése határozható meg. Ez egy tokba szerelt sok kis kihajtható kalibrált fésû szerû lemezprofilból áll. A lemezprofilok közül amelyik legjobban passzol a menetre , annak az értékét leolvasva megkapjuk a menet emelkedést mm-ben. Létezik hasonló eszköz coll osztással is.

Rugóerõ mérõ:

Ez a  rugóerõ mérõ talán az általam is legkevésbé használt szerszám. Egy státusz szimbólum: Nekem ilyen is van típusú szerszám az elektronikában. A neve azért elárulja mire való. Én ugyan már egyszer használtam  rugóerõ mérésre is. De ha mégse , azért ugye akinek ilyene is van, az már csak komoly szakember lehet :-) !
Mérõeszközök vége.

Módosítás dátuma: 2009. május 14. csütörtök, 18:29
 

Ajánlatunk:

Alkatreszkinalat: ELEKTROLIGHT.

Impresszum: Szerkeszti ELEHU! site-gazda GERCO Elektronika szerviz