Alkatrészek |
Nyomtatottáramkör |
Müszerek |
PM150W AC – DC Tápegységek |
Áramkörmodulok |
Írta: elight |
2009. augusztus 28. péntek, 13:06 |
PM150W AC – DC Tápegységek
Elektronikák beüzemeléséhez , teszteléséhez, javításához gyakran szükség lehet valamilyen külső áramforrásra. Általában egyenfeszültségre gondolunk, de néha azért állítható váltakozófeszültség is jó lenne. A képen látható két tápegység megfelelő kompromisszum lehet a táplálás megoldására. Az alsó műszerrel 1 – 32V közötti 50 Hz-es váltakozó feszültséggel táplálhatunk fogyasztókat maximum 5A terhelő áramig. A felső műszer 1 -24 V közötti egyenfeszültséget szolgáltat 0 – 5 A közötti áramhatárolással.
PowerMaster AC32V Váltóáramú feszültségforrás.
A műszer lelke egy mester trafó , amelyről a teljes feszültség tartomány voltonként lehozható. A feszültség a Volt tekerőgombon állítható be , és az értéke a hétszegmenses kijelzőről leolvasható. A tekerőgomb egy enkodert működtet. Az enkoder jelének segítségével egy mikrokontroller álltja be a kívánt feszültséget a kimeneten. A kimeneti váltakozóáram értéke a mutatós műszerről olvasható le. A kimenet 6,3A-es olvadó biztosítékkal védett a túlterheléstől. Lehetőség van a primer tekercs átkapcsolásával a kimeneti feszültség + vagy – 10 % módosítására. Ez tesztelésnél, minősítésnél kényelmes és hasznos lehet a tápfeszültség ingadozás imitálására. A feszültség emelés és csökkentés bekapcsolásakor az előlapi LED piros vagy zöld színnel világít. A hálózati csatlakozó, a biztosítékokkal és a bekapcsoló gomb a hátlapon található.
PowerMaster DC24V Egyenfeszültségű áramforrás
A tápegység kimeneti feszültsége folyamatosan állítható 0 - 24V között. A kimenet áramhatárolással is ellátott, ami szintén szabályozható 0 – 5A között. A beállítás szerinti tényleges értékek a kezelőszervek feletti műszerekről leolvashatók. A műszerek háttérvilágítással segítik gyenge fényben is a leolvashatóságot. Az előlapon LED jelzi zöld fénnyel a feszültség generátoros üzemmódot. Ha a terhelés növelésével elérjük a konstans áramú üzemmódot , akkor a LED fénye vörösre vált. Ezt a üzemmódot a teljes rövid zárig tartja. A tápegység elviseli sorozatosan is a rövidzárlatot, de számolni kell arra, hogy huzamosabb esetben a hátlapon található hűtőborda túlmelegszik és a műszer kikapcsol. A kinyert feszültség és a maximális kimenőfeszültség különbsége szorozva a kimenőárammal, mint meddő teljesítmény fűti a szabályzó tranzisztorokat. Cserében a labortápok minőségének megfelelő stabilitású ( Ubr < 20mV ) kimenőfeszültséget szolgáltat. A tápegység működését egy régi hagyományosan bevált szabályzó technikára alapoztam. Az alap technika a FOKGYEM TR sorozatú tápegységekben is használt MC1466 típusú IC felhasználásával valósult meg :
Mivel ez az IC már elég nehézkesen szerezhető be, ezért hagyományos alkatrészekből hibrid IC-vé klónozva került legyártásra, és beépítésre. Ez ugyan magasabb mint az eredeti IC, de a helyére beültethető.
|
Módosítás dátuma: 2009. szeptember 01. kedd, 12:09 |